To było w 1974r. ... O początkach sekcji pływackiej w Jastrzębiu-Zdroju


Niewielu z pośród młodszych czytelników tego wywiadu będzie wiedziało, że Jastrzębiu-Zdroju na nieistniejącej już kopalni Moszczenica był basen otwarty w 1974r. Od momentu otwarcia do dnia dzisiejszego trwa nieustanna pasja i zamiłowanie do pływania bohatera naszego wywiadu. Przebył długą drogę, której towarzyszyły wzloty i upadki ale także doczekał się wielu znamienitych wychowanków. Symbol sekcji pływackiej "Nautilus", Pan Krzysztof Radomski w wywiadzie dla Jastrzębskiego Sportu.

Od jak dawna jest Pan związany z sekcją pływacką?

Od początku jej istnienia kiedy w Jastrzębiu-Zdroju został zbudowany basen kryty na kopalni Moszczenica, było to w 1974r. Wcześniej byłem związany z Górniczym Jacht Clubem Delfin, wcześniej musieliśmy korzystać z basenu w Rybniku, gdyż w Jastrzębiu nie było takiej możliwości.

 

Jak sami piszecie na swojej stronie "To nie my byliśmy pierwsi. Pod koniec lat 60-tych powstał w Jastrzębiu-Zdroju Górniczy Klub Płetwonurków LOK "Delfin" przy KWK Moszczenica". Proszę opowiedzieć jak wyglądały wasze początki?

W momencie kiedy zaczęli napływać ludzie z różnych części Polski w poszukiwaniu pracy na kopalni, większość z nich chciała coś robić, było tutaj dużo żeglarzy ale również płetwonurków i tak został powołany do życia Górniczy Jacht Klub Delfin, którego byłem członkiem od 1974r. Prezesem klubu był mój wujek – Jerzy Radomski. W maju 1977r. wyodrębniła się z tego klubu sekcja płetwonurków i tak oto powstał nowy klub z osobowością prawną i nazywał się Klub Działalności Podwodnej „NAUTILUS" i zajmował się, że tak powiem dwoma pionami. Pierwszy to była grupa sportowa, która jeździła i startowała w zawodach sportowych, a drugą grupą była bardziej rekreacyjno-szkoleniowa zajmująca się nurkowaniem – szkoleniem i pracami podwodnymi.

 

Czy na samym początku działalności klubu zakładaliście, że chcecie skupić się na zawodach sportowych?

Od samego początku kiedy w Jastrzębiu został wybudowany pierwszy basen, w klubie zaczęła pojawiać się chęć rywalizacji, już wtedy zostały zapoczątkowane pierwsze kontakty na szczeblu Wojewódzkim, startowaliśmy w zawodach rangi okręgowej. Z czasem ta rywalizacja przeniosła się na arenę ogólnopolską, gdzie startowaliśmy w Mistrzostwach Polski, Pucharach, a także w zawodach międzynarodowych do Mistrzostw Świata i Europy włącznie.

W maju 2027r. przypadnie 50-lecie działalności klubu. Jak zmienił się klub na przestrzeni minionych lat?

Klub działalności podwodnej "NAUTILUS", który zajmował się jak wspominałem nurkowaniem i zawodami sportowymi z czasem przebranżowił się na dwie grupy. Grupa sportowa z uwagi na to, że osiągaliśmy co raz to wyższe wyniki sportowe, a siłą rzeczy ta gałąź naszej działalności była bardzo droga. Mając róznego rodzaju środki w postacie dotacji, były one dzielone między płetwonurków i na sprzęt do pływania. Piętnaście lat temu,  wyodrębniliśmy z KDP Nautilus odrębne stowarzyszenie  o nazwie Klub Sportowy "Nautilus" i od tej pory stowarzyszenie te działa już jako niezależny klub . Na obecną chwilę głównie skupiamy się na szkoleniu zawodników, mniej na nurkowaniu. Organizujemy również obozy, nurkowanie traktowane jest typowo rekreacyjnie.

 

Czy w ramach prowadzonych przez Was zajęć dla młodzieży, znajdzie się także miejsce dla grupy seniorskiej?

Owszem mamy w klubie grupę seniorów, niestety z seniorami był u nas problem, wynikający z tego, że młodzi ludzie chcący dalej się kształcić, wyjeżdżali do innych miast takich jak Wrocław Gdańsk, Kraków czy Warszawa  i tam szlifowali swoje umiejętności pływackie, w tym momencie najczęściej kontakt się nam urywał. Nie jesteśmy w stanie ich tutaj przytrzymać. Mamy w tej chwili zawodniczkę Amelię Pisarczyk, która była Mistrzynią Świata Juniorów i trenuje nadal mimo tego, że w tym roku obroniła tytuł magistra, założył działaność gospodarczą i nadal trenuje. Poszczycić się możemy zawodnikami takimi jak Zuzanna Rzepka, która studiuje w Warszawie, Kuba Dyrszka, który studiuje na Akademii Medycznej , jest Adrian Michalak z seniorów, który jest w tym momencie oficerem Wojska Polskiego, ale jak ma tylko możliwość to zjawia się u nas i trenuje razem z nami. Tak więc nie jesteśmy grupą zamkniętą tylko na juniorów. Startując w zawodach typu Puchar Polski musimy mieć zawodników z każdej kategorii wiekowej. Jeśli nie mielibyśmy kategorii seniorskiej to nie mielibyśmy szans na walkę o prestiżowe miejsca.

 

Jakimi osiągnięciami na dzień dzisiejszy może poszczycić się klub?

W tej chwili wracamy do grona klubów z najwyższej półki. W finale Pucharu Polski we Władysławowie nasza drużyna zajęła trzecie miejsce. Zdobyliśmy tam wiele indywidualnych sukcesów, złotych , srebrnych  i brązowych medali czy to w konkurencjach indywidualnych czy zespołowych. Również w Mistrzostwach Polski  nadal wywalczamy miejsca na podium.

 

Ilu zawodników liczy klub?

W tej chwili wszystkich zawodników jest około pięćdzieśięciu. Grupa stała która trenuję to jest około czterdziestu zawodników, reszta są to zarejestrowani zawodnicy, seniorzy, ale oni nie uczestniczącą systematycznie w naszych zajęciach.

 

Plany na przyszłość?

Najważniejsze dla nas zawody to Mistrzostwa Polski, które odbędą się w maju bieżącego roku w Gliwicach, do tych zawodów się głównie przygotowujemy. Edycja Pucharu Polski. Tych edycji jest z reguły 5-6. Będziemy organizatorem jednej z edycji w październiku. W tej chwili nie doczekaliśmy się zawodników, którzy mogliby nas reprezentować w Mistrzostwach Świata czy Europy.  Planujemy w marcu wystartować w Pucharze Europy . Mam nadzieję, że już niebawem, rok może dwa i wrócimy do korzeni i imprezy typu Mistrzostwa Świata czy Europy będą w naszym zasięgu.

 

Czy klub na przestrzeni czasu doczekał się znanych pływaków? Kogo mógłby Pan wyminić z pośród zawodników którzy najbardziej zapadli Panu w pamięć?

Było ich bardzo wielu w tym miejscu wymienię głownie uczestników i medalistów Mistrzostw Świata i Europy a byli to :

Nasi medaliści Mistrzostw Świata

MISTRZOSTWA ŚWIATA – 16 medali

8 indywidualnie i 8 sztafety

1 złoty 4 srebrne, 11 brązowych

Adam Płatek

- 3 miejsce 4 x 200 m pp - Meksyk - 2001 r.

Sylwia Madej

- 3 miejsce 100 m pp - Meksyk - 2001 r.

- 3 miejsce 4 x 100 m pp - Francja - 1999 r.

- 3 miejsce 4 x 200 m pp - Francja - 1999 r.

Michał Bińczyński

- 3 miejsce 2 x 200 m pp - Meksyk - 2001 r.

Paweł Szkudlarek

- 2 miejsce 800 m pp - Korea - 2003 r.

Katarzyna Koc

- 3 miejsce 200 m pp - Polska 2005 r.

Adrian Winiarski

- 3 miejsce 400 m pp - Rosja - 2007 r.

- 3 miejsce 4 x 100 m pp - Rosja - 2007 r.

- 3 miejsce 4 x 200 m pp - Rosja - 2007 r.

- 3 miejsce 4 x 200 m pp - Columbia - 2009 r.

- 2 miejsce 100 m pw - Columbia 2009 r.

 

Łukasz Czajka

- 2 miejsce 100 m pp - Columbia - 2009 r.

- 3 miejsce 4 x 200 m pp - Columbia - 2009 r.

Amelia Pisarczyk

1 miejsce 50 m         BF – Grecja 2014 r.

2 miejsce 100 m         BF – Grecja 2014 r.

 

Nasi medaliści Mistrzostw Europy MISTRZOSTWA EUROPY - 14 medali

7 indywidualnie i 7 sztafety 2 złote, 1 srebrne, 11 brązowych

Sylwia Madej

- 3 miejsce 100 m             pp - Rosja - 2000 r.

- 3 miejsce 4 x 200 m pp - Rosja - 2000 r.

Paweł Szkudlarek

- 2 miejsce 4 x 100 m pp - Polska - 2002 r.

- 3 miejsce 4 x 200 m pp - Polska – 2002 r.

Adrian Winiarski

- 1 miejsce 800 m             pp - Polska - 2007 r.

- 3 miejsce 1500 m             pp - Polska - 2007 r.

- 1 miejsce 4 x 200 m pp - Polska - 2007 r.

- 3 miejsce 4 x 100 m pp - Polska - 2007 r.

Łukasz Czajka

- 3 miejsce 100 m pw - Serbia - 2009 r.

Amelia Pisarczyk

- 3 miejsce 50 m BF – Serbia 2015 r.

-3 miejsce 100 m BF – Serbia 2015 r.

-3 miejsce 200 m BF – Serbia 2015 r.

-3 miejsce 4x100 m PP – Serbia 2015 r.

Zuzanna Rzepka

- 3 miejsce 4x100 m PP – Serbia 2015 r.

Uczestnicy Mistrzostw Świata i Europy

Ewa Ryś – 1999 r. Francja

Agnieszka Słowińska – 2002 r. Polska Dębica

Wioleta Tobiasz - 2002 r. Polska Dębica

Klaudiusz Trzeciak - 2002 r. Polska Dębica

Jakub Radomski – 2005 r. Polska w Ostrowcu Świętokrzyskim

Monika Górska – 2010 r. Hiszpania

Jakub Dyrszka – 2013 r. Szczecin

 

W chwili obecnej do najlepszych należy zaliczyć :

 

  • Bartek Grad – najlepszy zawodnik w Polsce w kat. do 11 lat
  • Milena Magierek – najlepsza zawodniczka kat. do 11 lat
  • Kacper Potrząsaj – medalista MP kat. 12-13 lat
  • Gębczyńska Hania – medalistka MP kat. 12-13 lat
  • Andrzej Bukowski – medalista MP kat  14-15 lat
  • Majzel Anna – medalistka  MP kat.  14-15 lat
  • Konrad Bieryt  - medalista MP kat. 16-17 lat
  • Sonia Kiliszewska – medalistka MP kat. 16-17 lat

W kategorii senorów medale zdobywają Zuzana Rzepka, Amelia Pisarczyk, Magdalena Gorys oraz Adrian Michalak, Kuba Lewicki i Jakub Dyrszka.

Ponadto w Mistrzostwach Polski juniorów medale zdobywali również : Bieryt Nikodem , Skodrzyk Kuba, Ewa Łęcka , Natalia Cabała, Zosia Stelmach.

Medale zdobywali również inni nasi zawodnicy w konkurencjach sztafetowych.

Tak więc pomału wracamy na właściwą drogę sukcesu sportowego.

 

Dziękujemy za rozmowę :)

 

Foto: Jakub Trzciński

 

#jastrzębskisport #miastojastrzębiezdrój #kopalniatalentów #stowarzyszeniejastrzębskisport